PEAD

Europejski Program Pomocy Najbardziej Potrzebującym (PEAD) „Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej”.


Program PEAD funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej od 1987 roku. Podstawą jego stworzenia były ogromne nadwyżki żywności zgromadzone w magazynach agencji interwencyjnych krajów unijnych. Władze unijne nie były w stanie ani sprzedać ich w obrębie Unii, ani wyeksportować poza kraje członkowskie m.in. ze względu na wysokie koszty dopłat eksportowych. Jednocześnie magazynowanie nadwyżek wymagało coraz większych nakładów finansowych. W tej sytuacji uznano za zasadne rozdysponowanie części nagromadzonych zapasów wśród ludności ubogiej z terenu krajów członkowskich.

Polska uczestniczy w Programie PEAD od chwili przystąpienia do UE.


Celem Programu jest dostarczanie, za pośrednictwem organizacji charytatywnych, gotowych artykułów spożywczych do osób najuboższych na terenie poszczególnych Państw Członkowskich UE.


Artykuły spożywcze dostarczane są przez przedsiębiorców, którzy wybierani są w drodze przetargów organizowanych przez instytucję administrującą Programem, w Polsce jest to Agencja Rynku Rolnego.


Z każdym rokiem zwiększa się liczba artykułów spożywczych, jakimi dysponuje Bank Żywności. W pierwszym roku realizacji Programu były to 3 artykuły: ryż, makaron i mleko w proszku. W 2007 roku – dziesięciolecie działań stowarzyszenia, dysponowaliśmy 9 artykułami spożywczymi.

 

Na rok 2011 zaplanowanych zostało 21 artykułów; są to:

- mąka pszenna,

-kasza manna,

-makaron świderki,

-makaron muszelki,

-ryż,

-kasza gryczana,

-kasza jęczmienna z warzywami,

-płatki kukurydziane,

-musli, krupnik,

-kawa zbożowa instant,

-herbatniki,

-pieczywo chrupkie,

-dania gotowe na bazie kaszy,

-dania Gotowe na bazie makaronu,

-zupa pomidorowa z ryżem,

-ser żółty,

-ser topiony,

-mleko UHT,

-mleko w proszku,

-masło.


Żywność z programu PEAD przekazywana jest organizacjom pozarządowym z terenu całej Małopolski i trafia każdego miesiąca do ok. 70 000 najbiedniejszych mieszkańców regionu.

 

Dzisiaj jest: Piątek
26 Maja 2017
Dzień Matki
Imieniny obchodzą
Beda, Filip, Marianna, Paulina,
Więcemił, Wilhelmina

Do końca roku zostało 220 dni.
Zodiak: Bliźnięta
Odsłon : 24757
Design by INTER-MEDIA